Categories

Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Parametry węgla

Parametry węgla

Jakie parametry opału są najważniejsze? Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając węgiel? Poniżej krótko opisujemy kluczowe parametry, które wpływają na jego jakość i na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając opał.

Wartość opałowa / kaloryczność

Wartość opałowa to inaczej ilość energii, którą można pozyskać z danej jednostki masy węgla. Im większa kaloryczność tym mniej potrzeba opału aby ogrzać dom lub inny obiekt. Wysokokaloryczny groszek to też mniejsza konieczność częstych wizyt w kotłowni żeby uzupełnić kocioł. Dobrej jakości węgiel wydajniej się spala i daje więcej ciepła.

Zawartość popiołu

Ten parametr pokazuje ile może zostać popiołu w wyniku spalania węgla. Im mniej tym lepiej. Węgiel z niską zawartością popiołu zapewnia wyższy komfort użytkowania, nie trzeba tak często czyścic kotła.

Zawartość siarki

Siarka ma wpływ na emisję zanieczyszczeń do środowiska. Odpowiada też za nieprzyjemny zapach. Podczas spalania w połączeniu z parą wodną tworzy kwas siarkowy który negatywnie wpływa na kocioł i jego elementy. Im mniej jest jej w węglu tym lepiej. Niska zawartość zapewnia lepszą pracę kotła i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Zawartość wilgoci

Wilgotność ekogroszku nie może być za duża, ale również za duża. W związku z tym że para wodna bierze udział w procesie spalania najlepiej aby węgiel miał wilgotność w przedziale 5-10%.
Taka wielkość parametru wielkości zapewnia najkorzystniejsze parametry spalania jak również nie wpływa negatywnie na żywotność kotła.