Categories
Parametry węgla

Parametry węgla

Jakie parametry opału są najważniejsze? Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając węgiel? Poniżej krótko opisujemy kluczowe parametry, które wpływają na jego jakość i na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając opał.

Wartość opałowa / kaloryczność

Wartość opałowa to inaczej ilość energii, którą można pozyskać z danej jednostki masy węgla. Im większa kaloryczność tym mniej potrzeba opału aby ogrzać dom lub inny obiekt. Wysokokaloryczny groszek to też mniejsza konieczność częstych wizyt w kotłowni żeby uzupełnić kocioł. Dobrej jakości węgiel wydajniej się spala i daje więcej ciepła.

Zawartość popiołu

Ten parametr pokazuje ile może zostać popiołu w wyniku spalania węgla. Im mniej tym lepiej. Węgiel z niską zawartością popiołu zapewnia wyższy komfort użytkowania, nie trzeba tak często czyścic kotła.

Zawartość siarki

Siarka ma wpływ na emisję zanieczyszczeń do środowiska. Odpowiada też za nieprzyjemny zapach. Podczas spalania w połączeniu z parą wodną tworzy kwas siarkowy który negatywnie wpływa na kocioł i jego elementy. Im mniej jest jej w węglu tym lepiej. Niska zawartość zapewnia lepszą pracę kotła i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Zawartość wilgoci

Wilgotność ekogroszku nie może być za duża, ale również za duża. W związku z tym że para wodna bierze udział w procesie spalania najlepiej aby węgiel miał wilgotność w przedziale 5-10%.
Taka wielkość parametru wielkości zapewnia najkorzystniejsze parametry spalania jak również nie wpływa negatywnie na żywotność kotła.